آیا خودروهای تولیدی هرگز میتوانند به 400 مایل بر ساعت برسند؟
تا اواخر 2025، پاسخ کوتاه این است: هنوز نه. در حالی که خودروسازان همچنان مرزهای مهندسی و علوم مواد را جلو میبرند، محدودیتهای عملی — مقرراتی، فیزیکی و تجاری — میان سریعترین خودروهای جادهای امروز و سد افسانهای 400 مایل بر ساعت (644 km/h) قرار دارند. قواعد آیرودینامیک، مقررات سختتر ایمنی و نویز، فناوری تایر و حتی الزامات مصرف سوخت و انتشار آلایندهها همه دست به دست هم میدهند تا رویای 400 مایل بر ساعت برای خودروهای تولیدی واقعی بسیار دشوار شود.
این بدان معنا نیست که سازندگان به دنبال افزایش سرعت نیستند. بسیاری از هایپرکارهای فعلی روی محدوده بالای 300 مایل تمرکز دارند، در حالی که الکتریکیسازی قواعد شتابگیری را بازنویسی کرده است. در ادامه 20 خودروی تولیدی-قابلرود با بیشترین سرعت در سال 2025 را رتبهبندی کردهایم، مدلهای متوقف شده و نمونههای تک که هرگز وارد تولید سری نشدهاند را حذف کردهایم. پروژههای مفهومی بدون پشتوانه مهندسی واقعی نیز خارج هستند: این خودروها دارای مهندسی واقعی، نیت تولید و اهداف عملکرد ثبتشده یا عموماً پذیرفتهشدهاند.
چگونه فهرست را انتخاب کردیم
ما خودروهایی را وارد فهرست کردیم که یا ثبت سرعت معتبر داشتهاند یا مدلهای تولیدی با اهداف اعلامشده و قابل استناد هستند. نمونههای آزمایشی و پروژههای صرفاً مفهومی حذف شدند. رتبهبندی ترکیبی از سرعتهای اندازهگیریشده واقعی، اهداف قابلباور سازندگان و آزمایشهای تاییدشده است تا تصویری لحظهای از چشمانداز سرعت بالا ارائه دهد.
نکات برجسته و برداشتهای سریع
- هایپرکارهای برقی اکنون بسیاری از پلههای بالای لیست را در اختیار دارند، بهخاطر گشتاور فوری و پیشرفت در باتری و تکنولوژی موتور.
- افسانههای درونسوز هنوز رقابتپذیر باقی ماندهاند — بهویژه نسخههای ویژه کمدرگ و مدلهایی که برای سرعت نهایی بهینه شدهاند.
- ادعاهای سرعت نهایی بین اهداف کارخانه، خودروهای آزمایشی تک و تنظیمات محدودیت مشتری متفاوت است؛ همیشه به دنبال اجراهای مستقل اعتبارسنجیشده باشید.
20 خودروی سریعِ واجد تولید در سال 2025
اعداد زیر ترکیبی از سرعتهای ثبتشده (در صورت وجود اشاره شده) و اهداف معتبر سازندگان است. برای انسجام عمدتاً از مایل بر ساعت (mph) یاد میکنیم و معادلهای متریک را در صورت نیاز آوردهایم.
20. Ferrari F80 — Target: 217 mph
Powertrain: 3.0L twin-turbo V6 + 3 electric motors • Transmission: 8-speed DCT • Power: ~1,184 hp • 0–60 mph: ~1.9 s

F80 جایگزین LaFerrari بهعنوان هاله مدرن فراری است. آرایش هیبریدی آن — یک V6 کوچکشده و پرخاشگر با دو توربو که توسط سه موتور الکتریکی همراهی میشود — بخشی از هواداران را بهخاطر کنار گذاشتن هویت سنتی V12 ناراحت کرد. با این حال، تعادل بین الکتریکیشدن و احتراق به مارانلّو اجازه میدهد عملکرد سرعت نهایی نزدیک به 217 mph (350 km/h) را استخراج کند در حالی که وزن و بستهبندی خودرو را رقابتی نگه میدارد. انتخابهای استایلی و فقدان شیشه عقب باعث اختلافنظر شد، اما F80 بیشک بیانیهای فنی درباره آینده هیبریدی فراری است.
19. McLaren W1 — Target: 217 mph
Powertrain: 4.0L twin-turbo V8 + 1 electric motor • Transmission: 8-speed DCT • Power: ~1,258 hp • 0–60 mph: ~2.5 s

W1 مکلارن با حفظ دیفرانسیل عقب و قلب V8 همراه با کمک هیبریدی، نوعی پاکیزگی رانندگی را بازمیگرداند. بسته آیرودینامیک خودرو شامل یک جداکننده جریان نصبشده روی سقف و یک بال جلو با عرض کامل است که هوا را زیر خودرو هدایت میکند و در هماهنگی با بال عقب فعال کار میکند. با وجود آیرودینامیک پیچیده، اهداف سرعت نهایی تقریباً با F80 فراری همراستا هستند — هر دو حدود 217 mph — و W1 را به خودرویی تبدیل کردهاند که به اندازه سرگرمی راننده به سرعت خالص توجه دارد.
18. Lamborghini Revuelto — Target: 217+ mph
Powertrain: 6.5L NA V12 + 3 electric motors • Transmission: 8-speed DCT • Power: ~1,001 hp • 0–60 mph: ~2.3 s

لامبورگینی جعبهدندهٔ خودکار-دستی آونتادور را با یک دوالکلاچ مدرن جایگزین کرد و در عین حال V12 تنفسی و پردور Revuelto را همراه با سه موتور الکتریکی معرفی نمود. این یک پلاگین-هیبرید است که هدف دارد صدای نمادین V12 لامبورگینی — ادعا شده در 9,500 دور در دقیقه — را حفظ کند و در پیکربندی مناسب، سرعتی کمی بالاتر از 217 mph ارائه دهد. دستورالعمل پلاگین-هیبرید احتمالاً آخرین رقص لامبورگینی برای حفظ هالهٔ V12 طبیعی آن است.
17. Automobili Pininfarina Battista — Achieved: 222 mph (2023)
Powertrain: 4 electric motors • Transmission: Direct drive • Power: ~1,900 hp • 0–60 mph: ~1.79 s

ساختهشده در کابیانو و بهرهگیری گسترده از فناوری ریمک، باتیستا یک هایپرکار گرندتورینگ با خروجی الکتریکی عظیم است. یک رکورد معتبر در سال 2023 به 222 mph (357.1 km/h) رسید و خودرو در آن اجرا از لاستیکهای Michelin Pilot Sport Cup 2 R استفاده کرده بود. باتیستا تلفیقی از جلوهٔ ایتالیایی کارگاهسازی و مهندسی عملکرد EV کروات را ارائه میدهد تا سرعت مستقیم خیرهکننده و برد قابلتوجهی برای یک هایپر GT چهار موتوره فراهم کند.
16. Chevrolet Corvette ZR1 — Achieved: 233 mph (2024)
Powertrain: 5.5L twin-turbo V8 • Transmission: 8-speed DCT • Power: ~1,064 hp • 0–60 mph: ~2.3 s

کوروت ZR1 مقرونبهصرفهترین سوار در این فهرست است. با یک V8 5.5 لیتری دو توربو که برای خروجی بالا تنظیم شده، شورولت در سال 2024 سرعت نهایی 233 mph را با بستهٔ عملکرد ZTK (پیکربندی متمرکز بر پیست) تأیید کرد. ZR1 قیمت نسبی قابلدسترسی را با قابلیت شگفتآور سرعت ترکیب میکند و ثابت میسازد عملکرد افراطی لزوماً نیازی به قیمت هفترقمی ندارد.
15. W Motors Fenyr SuperSport — Target: 249 mph
Powertrain: 3.8L twin-turbo boxer H6 • Transmission: 7-speed DCT • Power: ~799 hp • 0–60 mph: ~2.6 s

فراتر از دوران تئاترگونهٔ هایپرکارهای لیکان، Fenyr SuperSport تولید خود را به اتریش منتقل کرد و در قالب تولید قراردادی یک موتور تخت-شش توسعهیافته توسط RUF را با بستهبندی عملکرد بالا ترکیب نمود. تولید محدود و جزئیات دستساز بر انحصاری بودن آن تأکید میگذارند؛ هدف سرعت نهایی در اجراهای بهینه وارد محدودهٔ میانیِ 240s mph میشود.
14. Deus Vayanne — Target: 249+ mph
Powertrain: 3 electric motors • Transmission: Direct drive • Power: ~2,213 hp • 0–60 mph: ~1.7 s

توسعهیافته در همکاری با Italdesign و Williams Advanced Engineering، Deus Vayanne یک هایپرکار الکتریکی سه موتوره از اتریش است که محدود به 99 دستگاه میشود. خروجی اعلامشده و فناوری باتری پیشرفتهٔ آن هدف قرار دادهاند تا اعداد سرعت نهاییای را رقابتپذیر با دیگر هایپرکارهای سه یا چهار موتورهٔ EV ارائه دهند؛ ضمن اینکه پشتیبانی از شارژ سریع — 0–80% روی شارژر 350-kW در حدود 20 دقیقه — و فضای بار قابلتوجهی زیر کاپوت جلو نیز ارائه میکند.
13. Koenigsegg Gemera — Target: 249+ mph
Powertrain: 5.0L twin-turbo V8 + 1 electric motor • Transmission: 9-speed Light Speed Tourbillon • Power: ~2,269 hp • 0–60 mph: ~1.7 s

Gemera یک هایپر-GT 2+2 غیرمعمول از کونیگزگ است با راهحلهای مهندسی عظیم: درهای دیهدرال سینکرو-هلکس، پیشرانهٔ هیبریدی V8 و یک نسخهٔ چندکلاچه از گیربکس «Light Speed Tourbillon» برگرفته از مدلهای بالاردهٔ کونیگزگ. Gemera بر بستهبندی و کاربردپذیری چند صندلی تأکید دارد در حالی که هنوز هم عملکرد مستقیمهایپرکار را وعده میدهد.
12. Ultima RS (LT5) — Target: 250+ mph
Powertrain: 6.2L supercharged V8 (LT5) • Transmission: 6-speed manual • Power: ~1,184 hp • 0–60 mph: ~2.3 s

RS اولتیما یک خودروی اسپرت خام و الهامگرفته از پیست است که روی شاسی لولهای با بدنهٔ کامپوزیتی ساخته شده — اغلب بهاشتباه شبیه کیتکار خوانده میشود، اگرچه نمونههای کارخانهای نیز موجود است. ساختار سبک و خروجیهای عظیم قدرت (از پیشرانههای منبعگرفته از GM تا نسخهٔ سوپرشارژر LT5) به اولتیما اجازه میدهد هدف سرعتی فراتر از 250 mph را دنبال کند، اما این خودرو بیشتر شجاعت و همدلی مکانیکی را پاداش میدهد تا لوکس غیرفعال.
11. Czinger 21C V Max — Target: 253 mph
Powertrain: 2.88L twin-turbo V8 + 3 electric motors • Transmission: 7-speed sequential • Power: ~1,350 hp • 0–60 mph: ~1.7 s

Czinger 21C یک V8 با جابجایی نسبتاً کوچک (2.88 L) را با کمک الکتریکی در یک بستهٔ بسیار بهینهٔ کمدرگ ترکیب میکند. نسخهٔ V Max هدف 253 mph را دنبال میکند و نشان میدهد چگونه تمرکز مهندسی — ساختارهای سبک، محل رانندگی مرکزی و کامپوزیتهای پیشرفته — میتواند همراه با سیستمهای هیبریدی به سرعتهای هایپرکار بینجامد.
10. Aspark Owl Roadster — Target: 257 mph (development runs higher)
Powertrain: 4 electric motors • Transmission: Direct drive • Power: ~1,953 hp • 0–60 mph: ~1.5 s

Aspark ژاپن، Owl را از کانسپت به تولید کوچک سری و سپس به یک نمونهٔ توسعهٔ تک که در آلمان سرعتهای بسیار بالا ثبت کرد تبدیل کرد. رودستر هدف سرعت 257 mph را دنبال میکند و پرتاب الکتریکی تقریباً آنی دارد. تنها 20 واحد رودستر برنامهریزی شدهاند و تولید با همکاری Manifattura Automobili Torino پشتیبانی میشود.
9. Fahlke Larea GT1 S12 — Target: 267 mph
Powertrain: 7.2L supercharged V8 • Transmission: 6-speed manual/sequential • Power: ~1,243 hp • 0–60 mph: ~1.8 s

یک سازندهٔ آلمانی نسبتاً ناشناخته، M-Racing Fahlke’s Larea GT1 S12 یک شاهکار دستساز الهامگرفته از خودروهای مسابقهای است. با وزن کمتر از 1,000 کیلوگرم در حالت بدون بار، S12 از مواد سطح مسابقه، ثبت داده و سیستم تعلیق حرفهای استفاده میکند — و هدف سرعتی در محدودهٔ بالای 260s دارد. این نوع ماشین مرز بین نمونههای صرفاً پیست و خودروهای جادهای با سرعت بالا را تار میکند.
8. Rimac Nevera R — Achieved: 268.2 mph (2025)
Powertrain: 4 electric motors • Transmission: Direct drive • Power: ~2,078 hp • 0–60 mph: ~1.6 s

Nevera R ریمک، پلتفرم Nevera موجود را پیش برده و در سال 2025 چندین رکورد عملکردی را شکست و به سرعت اندازهگیریشدهٔ 268.2 mph (431 km/h) دست یافت. ارقام شتاب استثنایی، از جمله اجرای 0–400–0 km/h در کمتر از 26 ثانیه، Nevera R را به معیاری برای عملکرد هایپرکار الکتریکی تبدیل کرد.
7. 9ff GT9 Vmax — Achieved: 272 mph (2012 spec)
Powertrain: 4.2L twin-turbo H6 • Transmission: 6-speed sequential • Power: ~1,381 hp • 0–60 mph: ~2.9 s

9ff از پلتفرم Porsche 997 استفاده کرد و یک متخصص سرعت بالا ساخت که در افراطیترین حالت Vmax خود قادر به 272 mph بود. با لاستیکهای عقب پهن و اصلاحات گستردهٔ شاسی و آیرودینامیک، GT9 Vmax یادآور این است که خانههای تیونینگ متمرکز بر پیست و سرعت میتوانند ماشینهایی تولید کنند که با هایپرکارهای کارخانهای رقابت کنند.
6. Koenigsegg CC850 — Projected: 280+ mph
Powertrain: 5.0L twin-turbo V8 • Transmission: 9-speed Light Speed with Engage Shifter • Power: ~1,366 hp • 0–60 mph: ~2.5 s

CC850 کونیگزگ بر تجربهٔ راننده بیش از سرعت صرف تمرکز دارد: سیستم Engage Shifter به کاربر اجازه میدهد گیربکس چندکلاچه را به یک دستی H-pattern تبدیل کند تا تجربهٔ بینالمللیتری فراهم شود. با این حال، بهعنوان یک کونیگزگ آیرودینامیکشده، در شرایط مناسب از نظر تئوریک قادر به 280 mph (450+ km/h) است و تعادل برند بین کاربردپذیری و عملکرد بیبندوبار را نشان میدهد.
5. Bugatti W16 Mistral — Achieved: 282.04 mph (2024)
Powertrain: 8.0L quad-turbo W16 • Transmission: 7-speed DCT • Power: ~1,578 hp • 0–60 mph: ~2.2 s

مسترال آخرین تکرار خانوادهٔ چهار-توربوی W16 بوگاتی است و بهعنوان یک رودستر جشن دوران W16 محسوب میشود. یک سرعت نهایی معتبر 282.04 mph (453.91 km/h) در آزمایشهای کنترلشده ثبت شد. با یک محدودکنندهٔ سرعت مشتری (420 km/h) و حالتهای «هندلینگ» متمرکز بر پیست با محدودیتهای کمتر، مسترال هم یک تور دِ فورس مهندسی و هم یک مجموعهٔ گرانقیمت برای کلکسیون است.
4. SSC Tuatara — Achieved: 295 mph (2022)
Powertrain: 5.9L twin-turbo V8 • Transmission: 7-speed automated manual • Power: ~1,750 hp • 0–60 mph: ~2.5 s

پس از یک ادعای اولیهٔ جنجالبرانگیز که مورد بررسی قرار گرفت، SSC با اجراهای تاییدشده برای تواتارا بازگشت. یک خودروی مشتری در سال 2022 در Johnny Bohmer Proving Grounds رکورد 295 mph (475 km/h) را ثبت کرد. تواتارا نشان میدهد که خودروسازان کوچک آمریکای شمالی هنوز هم میتوانند ماشینهای سرعتبالای جهانی بسازند — هرچند نه بدون دشواریهای رشد.
3. BYD Yangwang U9 Xtreme — Achieved: 308.3 mph (2025)
Powertrain: 4 electric motors • Transmission: Direct drive • Power: ~2,977 hp • 0–60 mph: ~2.1 s

شرکت چینی BYD از طریق زیرمجموعهٔ Yangwang خود، در سال 2025 دنیای هایپرکار را شگفتزده کرد وقتی یک نمونهٔ توسعهای U9 Xtreme سرعت 308.3 mph (496.22 km/h) را ثبت نمود. این خودرو همچنین نروبرگرینگ را در کمتر از هفت دقیقه طی کرد، نشاندهندهٔ ترکیب سرعت مطلق و توانایی در پیست. با تولید محدود (حدود 30 واحد برنامهریزیشده) و قیمتی بسیار کمتر از بسیاری از رقبای شناختهشدهٔ هایپرکار، U9 Xtreme نمایانگر صعود جهانی سازندگان EV عملکردی چینی است.
2. Hennessey Venom F5 Evolution — Target: 311+ mph
Powertrain: 6.6L twin-turbo V8 (Fury) • Transmission: 7-speed manual/automated manual • Power: ~2,031 hp • 0–60 mph: <2.6 s

ونوم F5 هنسِی با نمادگذاری قدرت F5 طراحی شده است — با تمام نمادگرایی گردبادگونهاش. در حالی که نسخهٔ پایهٔ ونوم F5 پتانسیل بالای 300 mph را ادعا میکند، بستهٔ Evolution وعدهٔ بیش از این را میدهد با تیونینگ قویتر V8 دو توربو (بر روی E85) تا بیش از 2,000 hp تولید کند. Evolution هدف دارد قدرتمندترین خودروی جادهای درونسوز روی زمین باشد وقتی کاملاً بهینه شود.
1. Koenigsegg Jesko Absolut — Projected: 330+ mph
Powertrain: 5.0L twin-turbo V8 • Transmission: 9-speed MCT Light Speed Transmission • Power: ~1,578 hp • 0–60 mph: ~2.5 s

در صدر رتبهبندی 2025 ما Jesko Absolut کونیگزگ قرار دارد — نسخهای کمدرگ از خانوادهٔ Jesko که برای سرعت مستقیم ساخته شده است. محاسبات کونیگزگ محدودهٔ تئوریکی بین 330–350 mph را در شرایط آزمایشی ایدهآل نشان میدهد، که ناشی از ضریب درگ بسیار پایین و سطح جلویی فشرده است. تولید محدود و رویکرد وسواسگونهٔ مهندسی کونیگزگ به این معنی است که Absolut بیانیهای دقیق و محققشده از جاهطلبی سرعت تکمحوره است.
چرا 400 مایل بر ساعت برای خودروهای تولیدی دسترسپذیر نیست
دلایل عملی متعددی وجود دارد که چرا یک خودروی تولیدی واقعی و قانونی خیابانی هنوز 400 mph را نشکسته است:
- آیرودینامیک: رسیدن به پایداری در رفتار در سرعتهای بسیار بالا (معادل ماخ) نیازمند اشکال بسیار تصفیهشدهٔ کمدرگ است که اغلب با نیازهای خنککنندگی و داونفورس در تضاد قرار میگیرند.
- لاستیکها: ساختار و مواد تایرها از مهمترین عوامل محدودکننده هستند. تایرها باید در برابر نیروهای گریز از مرکز عظیم، حرارت و تنش ساختاری مقاومت کنند — محدودیتهایی که برای تولید انبوه بسیار پرهزینه و پیچیدهاند.
- مقررات: قوانین ایمنی تصادف، حفاظت از عابر پیاده، روشنایی و نویز محدود میکنند که یک خودروی جادهای تا چه حد میتواند افراطی طراحی شود.
- مدیریت باند و لجستیک آزمایش: اجراهای سرعت نهایی در دنیای واقعی نیازمند باندهای فوقالعاده بلند، صاف و کنترلشده در شرایط بارومتریک و دمایی خاص هستند که میتوانند نتیجه را بهطور مادی تحتتأثیر قرار دهند.
- ملاحظهٔ تجاری: خریداران هایپرکارها ترکیبی از پرستیژ، کارایی روزمره و قابلیت رانندگی را میخواهند؛ تمرکز صرف بر سرعت نهایی میتواند بازار را محدود کند.
الکتریکیسازی در برابر احتراق داخلی: دوئل سرعت
هایپرکارهای الکتریکی در دو جنبهٔ عمده هرم سرعت سنتی را برهم زدهاند: آنها شتاب فوقالعادهای بهخاطر گشتاور تقریباً آنی ارائه میدهند و امکان وکتورینگ گشتاور چندموتوره را فراهم میکنند که کشش و پایداری را بهبود میبخشد. اما در مورد سرعت مطلق، خودروهای درونسوز هنوز مزایایی در چگالی انرژی (سوختهای مایع در مقابل باتریها) و راندمان پیشرانش در سرعتهای بسیار بالا دارند. بههمین دلیل بسیاری از ورودیهای برتر هیبریدی یا خودروهای پیشرفتهٔ ICE هستند، در حالی که مدلهای الکتریکی با شتاب اولیه و گشتاور میانی برتر در موقعیتهای میانی و پایینتر تسلط دارند.
چگونه سرعت نهایی اعتبارسنجی میشود
اندازهگیری مستقل کلیدی است: تلمتری مبتنی بر GPS، تجهیزات زمانسنجی شخص ثالث (دستگاههای VBOX درجه مسابقه، سیستمهای Dewetron-مانند) و اجراهای تکراری در هر دو جهت برای خنثیسازی تأثیر باد، روشهای استاندارد هستند. هر جا ممکن است، نتایج توسط نهادهای ورزشی شناختهشده یا تیمهای مهندسی مستقل تایید میشود. ادعاهای سازنده بدون اعتبارسنجی مستقل باید با احتیاط نگریسته شوند.
دیدگاه خریدار و موقعیتیابی بازار
این هایپرکارها به همان اندازه که دربارهٔ عملکرد خام هستند، دربارهٔ برندینگ، نمایش مهندسی و انحصار نیز هستند. تولید محدود (گاهی کمتر از 100 دستگاه) ارزش بازفروش و خواستنی بودن را حفظ میکند، در حالی که نوآوریهای مهندسی اغلب در طول سالها به خودروهای متداولتر نفوذ میکنند. برچسبهای قیمتی بسیار متفاوتاند — از کوروت ZR1 نسبتاً مقرونبهصرفه تا مدلهای چندمیلیون یورویی بوگاتی و کونیگزگ — که اهداف استراتژیک گوناگون را منعکس میکنند: دسترسی، رکوردشکنی یا نهایت انحصار.
افکار نهایی
جستجوی بیشترین سرعت نهایی ترکیبی است از جسارت، مهارت مهندسی و تئاتر بازاریابی. در سال 2025 جدول امتیازدهی میدان متنوعی را نشان میدهد: خانههای میراثدار (بوگاتی، کونیگزگ، فراری)، تازهواردان و متخصصان (ریمک، Czinger، Aspark، Deus) و حتی ورودیهای شگفتآور از تولیدکنندگان چینی (BYD). قوای محرکهٔ الکتریکی همچنان انتظارات شتاب را بازتعریف میکنند، در حالی که ماشینهای احتراق و هیبریدی به ما یادآوری میکنند که فیزیک سرعت فعلاً به نفع سوختها است.
انتظار میرود در چند سال آینده مرزها بیش از پیش محو شوند. هرچه تایرها، آیرودینامیک، فناوری باتری و چارچوبهای قانونی تکامل یابند، رقبا جدیدی پدیدار خواهند شد — و روایت سرعت نهایی همچنان یکی از جذابترین داستانها در مهندسی خودروهای پرعملکرد باقی خواهد ماند.
"سرعت نهایی تیتر است، اما مهندسیای که اجازهٔ استفادهٔ ایمن و مکرر از آن را میدهد، دستاورد واقعی است." — تستکنندهٔ جاده
برای علاقهمندان، کلکسیونرها و مهندسان، مسابقه هنوز بسیار دور از پایان است. مراقب اجراهای جدید، تلاشهای ثبت رکورد تاییدشده و انتقال فناوری باشید که نسل بعدی هایپرکارها و مدلهای عملکردی متداول را شکل خواهد داد.



گفتگو
نظر بگذارید
نظرات (12)
این فهرست نشون میده ریسه سرعت هنوز بحثبرانگیزه؛ اما مهندسی پشتش حقیقتاً تحسینه.
BYD Yangwang U9 Xtreme 308 mph چقدر جدیه؟ آیا تایرها و کنترلکنندهها میتونن جواب بدن؟
Jesko Absolut مثل یک اثر هنری مهندسیه، اما آیا بازار به اندازه خانوادگیش پذیرای چنین پروژهایه؟
به هر حال تولید محدود و قیمتهای نجومی. برای کی اینها واقعا کار کردن؟
Nevera R واقعاً رکوردیه، اما آیا فی خودش هم میتونه این سرعت رو پایدار نگه داره؟
۳۰۰+ mph روی جاده؟ باور نکردنیه! لاستیک و آیرودینامیک باید بی نهایت دقیق باشن.
خیلی رویاپردازانه است. اما چون چنین سرعتی به اندازه ۳۶۰ کهکشان نیست، آیا ارزش سرمایهگذاری بالاست؟
ایده EVها جذابه اما قوانین و مصرف سوخت خیلی جدیاند. سرعت رویا نیست، کنترل هم میخواد.
میفهمم چرا عاشقان پیست با این ماشینها حال میکنن، اما امنیت عموم مردم چقدر در نظر گرفته میشه؟
فکر کنم گزارش توازن خوبی بین هیبریدها و ICE نشون میده. اما واقعاً روی جاده به این سرعت رسیدن چقدر امنه؟
نتیجهگیری جالبه: سرعت بالا تنها با معرفی سازندگان نیست، لاستیکها، آیرودینامیک و مقررات هم میتونن سد بسازن.
واو این فهرست خیلی جذابه، خصوصاً بخش EV ها. واقعاً 400 mph برای جاده واقعاً ممکنه؟